ایران باستان

ایران باستان

نویسنده: م. موله

مترجم: دکتر ژاله آموزگار

نوبت چاپ: ششم

تاریخ نشر: ۱۳۹۱

تعداد صفحات: ۱۴۴ صفحه

قطع کتاب: وزیری

نوع جلد:‌ نرم (شومیز)

سفارش کتاب

مارین موله ایران‌شناس پرکار و فقید که با مرگی زودرس در ۳۸ سالگی، در پاریس درگذشت، بخش بیشتر تحصیلات ایران‌‌شناسی خود را در فرانسه و در محضر استادانی چون بنونیست و دومناش گذارند و رسالۀ دکتری او که بعداً با عنوان آیین، اسطوره و جهان‌شناسی در ایران باستان منتشر شد با تقریباً ۶۰۰صفحه مطلب، یکی از غنی‌ترین کارهایی است که در این زمینه صورت گرفته است. یکی دیگر از آثار پرارزش او که بعد از مرگش به لطف و همکاری مرحوم دومناش انتشار یافت کتاب افسانه زندگی زردشت بنابر متن‌های پهلوی است.

کتاب ایران باستان را موله برای مجموعۀ ادیان جهان آماده ساخت و همان‌گونه که خود در مقدمه توضیح می‌دهد هدف او ترسیم یا طرحی کلی از آیین قبل از اسلام ایرانیان است. در این زمینه او فقط به دین زردشتی اکتفا می‌کند و در مورد آیین‌های دیگری که دورانی از تمدن این سرزمین را دربر گرفته‌اند چون آیین مانی و مزدک و …توضیحی نمی‌دهد. دربارۀ دین زردشتی نیز وارد جزئیات نمی‌گردد، ولی گفتنی‌ها را خوب بیان می‌کند، به‌طوری که خواننده د رپایان کتاب نقشی از موارد کلی دین زردشتی را در خاطر دارد.

در این ترجمه، اصل، حفظ اصالت گفته‌های نویسنده بوده است، حتی اگر در برخی موارد موضوع مورد قبول خود مترجم نیست.

توضیحات کوتاهی از مترجم، برای وضوح بیشتر برخی مطالب، در پاورقی نقل شده است و دربارۀ اسم‌های خاص، شکل متداول‌تر آن‌ها بعد از صورتی که نویسنده می‌دهد با علامت ذکر می‌شود و در صفحات بعد، صورت متداول‌تر می‌گردد.

در اینجا وظیفه خود می‌دانم از همکاران محترم گروه زبان‌شناسی همگانی و زبانهای باستانی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران که از همفکری‌های ارزنده‌شان بهره‌برده‌ام سپاسگزاری نمایم.