تاریخ ایلام

۱۵۰۰۰تومان

نویسنده: ماتیو ولفگانگ استولپر

مترجم: شهرام جلیلیان

نوبت چاپ: اول

تاریخ نشر: ۱۳۸۹

تعداد صفحات: ۱۶۰ صفحه

قطع کتاب: وزیری

نوع جلد:‌ شومیز

سرزمین ایلام در جنوب غربی ایران، خاستگاه یکی از کهن‌ترین تمدن‌های ایران باستان بوده است. اگرچه آگاهی‌های امروزی دربارۀ تاریخ و تمدن ایلام، چندان زیاد نیست و هنوز بخش‌های بزرگی از تاریخ کهنسال ایلام تاریک و ناشناخته است، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ایلامی‌ها آفرینندۀ تمدنی شکوفا و درخشنده در تاریخ باستان بوده‌اند، و دست‌کم هخامنشیان بسیاری از آیین‌ها، سازمان‌ها، و سنت‌های سیاسی و فرهنگی خود را از ایلامی‌ها گرفته و نهادینه ساخته‌اند.

این کتاب، که نتیجۀ کوشش ارزندۀ استولپر برای زدودن تاریکی‌های تاریخ ایلام است، در دنیای پژوهش‌های ایلامی یکی از تازه‌ترین و ارزشمندترین پژوهش‌ها دربارۀ تاریخ ایلام به شمار می‌آید و به ویژه در ایران، برای پژوهندگان و علاقه‌مندان این دوره از تاریخ سرزمین باستانی ایران، بسیار سودمند خواهد بود.

ماتیوولفگانگ استولپر، پژوهندۀ بزرگ امریکایی و استاد مؤسسه شرقی دانشگاه شیکاگو، تاکنون چندین نوشتۀ ارزشمند دربارۀ تاریخ هخامنشیان، تاریخ سیاسی و اجتماعی و اقتصادی بابل در دورۀ هخامنشیان، تاریخ ایلام و زبان و کتیبه‌های ایلامی، و همچنین متن‌های اداری آرامی و ایلامی به دست آمده از دورۀ هخامنشیان در تخت جمشید نوشته است.