خاطرات سیمون دوبوار (دوره ۴ جلدی)

خاطرات سیمون دوبوار (دوره ۴ جلدی)

نویسنده: سیمون دوبووار

مترجم: قاسم صنعوی

جلدهای اول و دوم و سوم: چاپ سوم (۱۳۹۵) تیراژ: ۵۰۰نسخه (کاغذ خارجی)

جلد چهارم: چاپ اول (۱۳۶۳) تیراژ: ۱۱۰۰۰نسخه (کاغذ ایرانی)

قطع کتاب: رقعی

نوع جلد:‌ سخت (گالینگور)
نسخه چاپی ناموجود
خرید نسخه الکترونیک از طاقچه

سفارش کتاب

جلد یکم خاطرات سیمون دوبوار: خاطرات دختری آراسته؛
در این جلد سیمون دوبوار ماجراهای دوران کودکی و نوجوانی خود را تا زمانی که دانشجوی درخشانی در رشته فلسفه در سوربن شده نقل می‌کند: سال‌های نخستین در آپارتمان راحتی در بولوار راسپای می‌گذرد ولی ادباری که در سال‌های جنگ جهانی اول به خانواده روی می‌آورد پدر و مادر او را ناگزیر می‌گرداند که اقامتگاه‌های کوچکتر و ارزان‌تری بجویند. سیمون و خواهرش پوپت که بی‌جهیزیه هستند ناگزیر خواهند بود برای تامین معاش کار کنند. پدر بورژوا از بابت این امر که برایش در حکم انحطاطی است به غیظ در می‌آید. او بدون رضایت قلبی شاهد نخستین موفقیت‌های دختر در راهی که خود برایش برگزیده می‌ماند.
تضاد بی‌رحمانه‌ای که مایه اندوه و سپس سبب طغیان سیمون شاگرد سربه‌راه مدرسه دزیر و دانشجوی درخشان سوربن می‌شود، او را از محیط بورژوایی خود جدا می‌کند. آشنایی با یک دانشجوی جوان فلسفه که بعدها باید یکی از بزرگترین فلاسفه و نویسندگان قرن بیستم شود پایان‌بخش این جلد است.

جلد دوم خاطرات سیمون دوبوار: سن کمال؛
در دومین جلد خاطرات، ماجراهایی را که در حد فاصل ۱۹۲۹ تا ۱۹۴۴ بر او و سارتر گذشته بیان می‌کند. “سارتر” در لوهاور و “بوار” در مارسی به کار می‌پردازند. به‌رغم جدایی‌ها و دوری‌ها، دو زندگی برای همیشه به هم پیوند می‌خورند. ده سال صرف نوآموزی زندگی می‌شود؛ کشف‌ها، دوستی‌ها و سفرها، نخستین کوشش‌هایی است که در راه نویسنده شدن صورت می‌گیرد. تهدید جنگ، اسارت سارتر و فرار او؛ ایجاد جنبش مخفی مقاومت به ابتکار سارتر؛ چاپ نخستین اثر نویسنده؛ و در پایان این جلد: تجلیل از آزادی پاریس.

جلد سوم خاطرات سیمون دوبوار: اجبار؛
در این کتاب، خاطرات سال‌های ۱۹۴۴ تا ۱۹۶۲ (آزادی پاریس تا استقلال الجزایر) جای گرفته است. خواننده علاقه‌مند به گشت و گذار و سفرنامه، در این جلد خاطرات، شرح سفرهای نویسنده به ایالات متحده امریکا، چین و شوروی را می‌یابد و گذشته از این در خلال سفر برزیل که خود در حقیقت کتابی مستقل است خواهد توانست با این خطه اندک شناخته شده آشنایی یابد.

جلد چهارم خاطرات سیمون دوبوار: حسابرسی؛
در این جلد نویسنده نظم زمانی را که در سه جلد قبلی رعایت کرده است در هم می‌ریزد تا با توجه به کلیه جهات و طبقه‌بندی مسائلی که برایش مهم بوده به یک جمع‌بندی دست بزند.
مترجم فارسی برای آنکه نکته ای از خاطرات نویسنده چاپ نشده باقی نماند “کتاب مراسم وداع” چاپ ۱۹۸۲ را که شرح زندگی نویسنده در ده سال آخر حیات سارتر است در پایان این جلد آورده است. و بدین‌گونه این اثر عظیم تقریبا سه‌هزار صفحه‌ای پایان می‌گیرد.