مجموعه رسائل خواجه عبدالله انصاری (۲جلدی)

۹۵۰۰۰تومان

مصحح: دکتر محمدسرور مولایی

نوبت چاپ: سوم

تاریخ نشر: ۱۳۸۹

تعداد صفحات: ۸۴۶ صفحه

قطع کتاب: وزیری

نوع جلد:‌ سخت (سلفون)

دسته:

پیر هرات، خواجه عبدالله انصاری (۴۸۱ –  ۳۹۶ هجری) که در تاریخ تصوّف به عنوان یک عالم الهی و عارف ربّانی جایگاهی ارجمند دارد، در تاریخ ادبیات فارسی نیز از چهره‌های درخشان، پیشاهنگ و مبدع به شمار می‌آید. آگاهی و تسلط او به لفظ و معنی و تفسیر کلام الله مجید، حدیث و علوم دینی و دانش ژرف ادبی در قلمرو شعرو و نثر فارسی و تازی، در طبع و ذوق و حافظه‌ی شگرف او با آموزه‌های زهد و پند و تجربه‌های ارزشمند عرفانی درآمیخته و رنگ و بوی خاص به آثار او بخشیده است.

آثار پیر هرات، خواجه عبدالله انصاری، گستره‌ای از زهد وعظ و خطابه و تذکیر و تفسیر و حدیث و کلام و فقه تا اخلاق و عرفان و بیان اسرار و تعالیم طریقت و ترجمه حال و نقد اقوال مشایخ صوفیه را دربر می‌گیرد. در هر میدان ازین میدانها او را سواری توانا بر سمند سخن و آشنای دانا با فنون ادب و قواعد بلاغت می‌یابیم که آگاهانه در تغییر و تحول شیوه‌های نثر فارسی دری می‌کوشد تا راه‌های نو فراروی آیندگان بگشاید. این تلاش و جستجو نه تنها در آراستگی نثر او با بهره‌گیری از امکانات انواع سجع و قرینه و توازن و جناس و کاربرد دیگر صنایع ادبی دیده می‌شود، بلکه در آمیزش نثر و شعر و پیوستگی صورت و معنی و طرح قالب‌های ادبی متناسب با معنی‌ها و مضمون‌ها و موضوع‌ها نیز مشاهده می‌شود. مجموع این عاملها، پیر هرات را به مرتبه یکی از پیشاهنگان تحول نثر فارسی می‌رساند.

مجموعه‌ی رسائل فارسی پیر هرات که بحث و بررسی درباره‌ی هر یک از آنها به صورت مستقل در مقدمه‌ی این کتاب انجام شده است، جلوگاه روشن آنچه در باب پیرهرات گفته آمده می‌باشد. خواننده‌ی آشنا نه تنها مناجات‌های او را که هزار سال ورد زبان عارف و عامی بوده است، درین رساله‌ها باز می‌یابد، بلکه بسیاری از جملات قصار و نوادر حکایات تمثیل‌های باریک و نغز و نکته‌های ظریف دیگر در حوزه عرفان و اخلاق، عبادات و معاملات و شیوه‌های رفتار با مردمان و … را در آنها باز می‌یابد.