آتوسا دختر کورش بزرگ

۷۵۰۰۰تومان

نویسنده: هلن افشار

نوبت چاپ: دوازدهم

تاریخ نشر: ۱۳۹۸

تعداد صفحات:  ۶۴۰ صفحه

قطع کتاب: رقعی

نوع جلد: نرم (شومیز)

ناشر: انتشارات توس

این نوشتار پیشکشی است از آیین و باورهای مردم ایران باستان، برای کسانی که دوست دارند آنان را نه در گزارش‌های تاریخ که در رمان تاریخی جستجو نمایند. سرگذشت بانویی توانا که به‌راستی در دشت‌های پاسارگاد تاخته و در ارگ پارسه زیسته است.

آتوسا دختر کورش بزرگ زنی نام‌آور در جهان باستان که هنوز نمایش‌نامه‌اش در جهان مدرن بیننده دارد. او که بر این خاک گام نهاد و سرانجام بر پهنه‌ی افسانه‌های ایران‌زمین پر گشود.

*

نشریه امرداد برای معرفی کتاب «آتوسا دختر کورش بزرگ» نوشت:

تاریخ چه نوشته شود و چه نوشته نشود، روی داده است. آن چه نوشته می شود، نگاه نویسنده ی تاریخ است و آن چه نوشته نشده، شاید روزگاری دیگر به دست تاریخ نگار و یا نویسنده ی دیگری با دیدی نو و با انگیره ای تاره، نوشته شود که این نیز خود تاریخی خواهد شد برای خودش.

می خواهم کتابی را به شما بشناسانم که نویسنده ی آن هلن افشار توانسته با زبر دستی در چارچوب یک رمان تاریخی خواندنی، شیرین، گیرا و پر کشش، گوشه های زندگی آتوسا دختر کورش بزرگ را به خواننده بنمایاند.

*

شادروان دکتر پرویز رجبی درباره ی کتاب «آتوسا دختر کورش بزرگ» نوشت:

بیشتر ما جسته و گریخته با تاریخ سیاسی ایران باستان آشنا هستیم اما آگاهی ما از تاریخ اجتماعی ایران بسیار اندک است . رمان آتوسا دختر کورش بزرگ از هلن افشار ، ضمن آن که پاسخگوی عطش خواننده ی رمان تاریخی است ، جا به جا با تکیه بر منابع تاریخی معتبر ، تبدیل به آینه ی تاریخ اجتماعی دوره ی خود می شود . خواننده بی آن که نیازی به خواندن ده ها جلد کتاب در زمینه ی تاریخ اجتماعی داشته باشد ، همراه قهرمانان رمان به مقصود خود بسیار نزدیک می شود و با پایان رمان با دستی پر می تواند همچون یک صاحب نظر به مطالعات خود ادامه دهد .

*

در مصاحبه ای که فرهاد امیرخانی با هلن افشار داشت، در روزنامه ی تهران امروز نوشت:

معرفی فرهنگ یک کشور تاثیری عمیق و پایدار در تبلیغ ، اعتقاد، اقتصاد و سیاست آن کشور دارد. امروزه کشورهایی که فاقد تمدن و گذشته ی آبرودار بوده اند، دست به فرهنگ سازی و ساختن داستان های باشکوه تاریخی زده اند. در حالیکه هیچ گونه سند و منبع تاریخی برای صحت   گفته هایشان ندارند. گروهی دیگر هم دست به کار شده اند تا با ارائه گزارش های غلط یا ساختن فیلم های تخیلی مانند ۳۰۰، تمدن کشور دیگر را زیر سوال ببرند.

هلن افشار نویسنده ی آتوسا دختر کورش بزرگ از جمله بانوان اندیشمند ایرانی است که پاسخی مودبانه به این نوع نگاه های تلخ در غالب رمانی تاریخی می دهد. این کتاب به سرگذشت فرزندان کورش به همراه عکس و سند های معتبر، پرداخته است.